Kulturhistorisk promenad i Höviksnäs 23 maj
Årets varmaste dag!!? ☀️Vi startade vid Reningsverket i Höviksnäs och gick strandvägen fram till Buhalla. Varma sköna vindar fläktade oss medan vi kämpade oss fram. Vi tog oss uppför en brant stig och stannade till uppe på höjden. Där kunde man se mot Saltholmarna och Tjörnbron.
Vandringen fortsatte ner mot Röreviken. Där vi fick möjlighet att slå oss ner i en trädgård och äta vår fika. Sedan fortsatte vår promenad ner till Gamla Myggenäs och över vägen. Fortsatte sedan cykelvägen fram till Häggvall. Vi gick genom tunneln fram till Häggvallskolan
Henry hade gjort upp med Måltidsbolaget, att de som så önskade kunde komma in och äta. Där tog Annelie Jonsén med personal emot oss. De informerade om Måltidsbolagets verksamhet. Där fick vi äta en ”Tjörnlåda”, kaffe och kaka. Efter att vi hade ätit den goda och vällagade maten,TACKADE vi för besöket och återvände till bilarna.
Veckans vandring lockade 40 Tjörnseniorer att gå en ca 7 km lång sträcka.
Nästa veckas vandring startar vid Missionshuset i Valsäng. (Vi går bl a till Valsängs strand)