Vår medlemsträff den 2/10

Information från Polisen och musikalisk Quiz.

Onsdagen 2 oktober var det dags för höstens andra medlemsmöte, som hölls som vanligt i Fässbergskyrkans Församlingshem. Ordförande Kaj-Åke Larsson hade för dagen överlämnat mikrofonen till Sverker Fridstedt som kunde hälsa ett hundratal medlemmar välkomna i det vackra höstvädret.

Dagens medlemsträff började med att kommunpolis Niklas Svensson informerade om polisens arbete, särskilt om de brott som i stor grad riktas mot äldre personer. Kommissarie Niklas Svensson är kommunpolis i lokalpolisområde Göteborg syd, som förutom Mölndal innefattar Härryda och Västra Göteborg med Västra Frölunda. Det är därmed landets näst största lokalpolisområde vad beträffar innevånarantal. Niklas Svensson talade om skydd mot bedrägerier rörande kontokort/betalkort, han uppmanade åhörarna att genast spärra sitt kort så fort man har förlorat det. Alla banker har en spärrservice öppen dygnet runt.

Om man får e-post som man är misstänksam mot, så släng detta och öppna inga eventuella bilagor. I det fall man får ett misstänkt bedrägeriförsök på SMS, vidarebefordra detta till 7726, ett gemensamt nummer till alla mobiloperatörer, så spärras avsändarens nummer. I det fall man blir uppringd och ombedd att identifiera sig på bank-id, GÖR INTE DET! Ingen bank eller myndighet kommer att be dig om detta, utan det rör sig högst troligen om ett bedrägeriförsök. Många bra tips finns på polisenshemsida ”Försök inte lura mig”.

Vidare talade Niklas Svensson om fickstölder. Dessa förekommer även i Sverige, särskilt vid stora helger då utländska stöldligor gärna kommer till oss. Slutligen nämndes stölder i hemmet, släpp inte in någon obekant och polisanmäl alla brott, även om det bara är en bråkdel av dessa som klaras upp.

Niklas Svensson avtackades med en vacker blombukett och en varm applåd. Efter kaffe och en sedvanlig ost/skinksmörgås var det dags för en annan Niklas, nämligen Niklas Carlsson att äntra scenen. Niklas, som gästat oss tidigare, ställde upp på kort varsel då vår inbokade ”quismakare” lämnat ett sent förhinder. Niklas ställde ett antal frågor där de flesta rörde sig kring musik, då han spelade gitarr och sjöng. Två vinnande lag fick ihop 37 av maximalt 45 poäng, varav det ena belönades med ett kilo god chokladkonfekt efter en utslagsfråga. Det lag som lyckads minst bra belönades även de med ett kilo chokladkonfekt. Därefter belönades också Niklas Carlsson med en vacker blombukett och en varm applåd av publiken.

Min blygsamhet förbjuder mig dock att tala om vilka som ingick i det vinnande laget.

Vid pennan, Jan Juréen