2026-05-21 Månadsmöte med föredrag av Kristian Wedel
Elisabeth Martinsen: "Ännu en gång fick vi ett inspirerande, engagerande och humoristiskt möte med Kristian Wedel. Han tog oss på en historisk, kulturell och fotografisk resa utmed ” Bästkusten” "
Månadsmöte torsdag den 21 maj
Information.
Olle Lindkvist välkomnade alla 133 närvarande och informerade om:
- Årets superkommun heter åter igen Härryda!
- PLATSER KVAR på resa till VEN tisdag 2 juni
- Lunchteaterbiljetter släpps den 25 maj
- Vårens sista Pubkväll på O´Learys, onsdag 27/5
- Månadsmöte torsdag den 11 juni,
- Musikkaffé på Creperiet den 4 september, mer info kommer.
Underhållning.
Kristian Wedel berättade om den stora fotobank som etablerades under Göteborgsjubiléet och som mynnade ut i en bok. Fotobanken har ökat i omfång och samma organisation har nu återupptagit arbetet med ambitionen att täcka hela västkusten.
Kristian visade ett urval bilder från samlingen och berättade om detektivarbetet med att bestämma tid, plats, personer, fotograf mm.
Ove Sjöstrand fotade av några av de presenterade bidlderna.
En el-spårvagn gick ner i kanalen. Spårvagnsförare Fager tilldelades en utmärkelse för att han inte släppte ratten förrän han var under vatten (oaktat till vilken nytta).
Långarensning i Mollösund. För fototillfället utomhus och med söndagskläder.
En arrangerad bild av fotograf och konstnär Wilhelmsson, som modell för en tavla.
Längre och kortare sillperioder har avlöst varandra. Bilden från en mycket kort period.
"Den gudomliga", som antingen åkte eller inte åkte med Svenska Amerika Linien. "Vem tror hon att hon är", som inte vill ställa upp på varken intervjuer eller fotografering.
Kappahls försäljning på Omvägen drog massor av kunder. Så många att de boende i huset började klaga, varvid Kapp Ahl köpte hela huset.
Kristian misssar inte ett "photo op" , när Elisabeth Martinsen avtackade med några väl valda ord, blommor och en bamsekram.
Ett stort tack till programkommittén för ett lyckat månadsmöte.
Och som vanligt serverade Anders från Bolåsa kaffe med en smarrig kaka. Tack
Inbjudan till månadsmötet Månadsmöte torsdag den 21 maj, kl.16.00. Kristian Wedel kåserar
Och visst har vi också haft Sture Hegerfors, som brättare på våra månadsmöten, även om det var ett tag sedan. Månadsmöte 10 januari 2013
Text: Bengt G Bengtsson
Bilder: Ove Sjöstrand
Inlägg (2026-05-23): Bengt G Bengtsson (0739-47 27 70, bengt.g.bengtsson@gmail.com )