Bluffmail från bengt.g.bengtsson och från Olle Lindkvist
Just nu översvämmas inboxen med hot om försvinnande bilder. Det nya är att man får dem att se ut som de kommer från en pålitlig källa. Och också att de inte alltid fångas upp av skräppostfiltret.
1. Bengt G Bengtsson eller bengt.g.bengtsson,
följs av fantasifullla domännamn till exempel
Bengt G Bengtsson <votovyqui8dff_3hqtnmdh5pc9zmwh@erg3048tp2et6.paitingwarsocompany.net>
eller som nedan:

2. Olle Lindkvist
"Olle Lindvist" har ju tidigare försökt att få oss att köpa presentkort. Var observant och rapportera som skräppost/blockera, så fort det dyker upp i inkorgen.

Genom att skylta med kända namn och ideligen byta avsändare kan bluffmakarna sänka tröskeln för vaksamhet.
- Vintergäckens Nyhetsbrev sändes via förbundets server och Medlemsregistret: SPF Vintergäcken, SPF Seniorerna <noreply@spfseniorerna.se>
- UPPDATERING HEMSIDA, sändes också via förbundets server via Outlook: SPF Seniorerna Vintergäcken Mölnlycke <vintergacken@spfseniorerna.se>
- Barbro Månsson sänder via ett gmail-konto: SPF/Vintergäcken <spfvgack@gmail.com>
- Olle Lindkvist sänder via Telia: Familjen Lindkvist <fam.lindkvist@telia.com>
- Bengt G Bengtsson sänder via ett gmail-konto: bengt.g.bengtsson@gmail.com
Inlägg (2026-01-20): Bengt G Bengtsson (0739-47 27 70, bengt.g.bengtsson@gmail.com )
Är du nyfiken på våra övriga "Huvudnyheter" (bildspelet) och "Senaste Nytt"? Klicka här!