2025-01 Tipspromenad
SPF Hamre har tänt grillen igen
Måndagen den 27 jan startade vårterminens tipspromenad och korvgrillning igen. Gunnel Lundins frågor väcker mycket diskussion under promenaden. Var det Mona Sahlin som startade Barbieklubben eller var det någon annan. Hur många medlemmar var vi i föreningen den 31 december. Attans – det sa ordförande på senaste mötet men vad var det hon sa? Och kan det finnas svenska namn på bergen i Sydamerika tro?
Ja, det var 10 blandade frågor som de ca 45 medlemmar som deltog fick anledning att gå hem och kolla svaren på. Och tänk att det var en som prickade in 10 rätt – det är ovanligt. Grattis säger vi till Hans Ring – bra gjort – både av frågeställaren och Hans som svarade alla rätt.
En sak som man också kan beundra är hur man kan känna på sig hur mycket korvar som ska grillas när man egentligen inte har en aning om hur många som dyker upp. Men det fixar grillmästaren varje gång men också att det finns tillbehör som passar de flestas smak.
Bra start på veckan liksom – tack till er alla.