2024-09 Besök i Enköping
Tågtur i Enköping
Det blev en härlig sensommardag när en grupp från SPF Hamre kom till Enköping för en rundtur i stadens parker. Vi blev guidad av Tora som också arbetar med skötseln av parkerna. Vi startade färden i det gulliga gröna tåget som verkade vara alldeles nytt och vi möttes av många glada barn och vuxna som vinkade till oss var vi än åkte.
Vi blev imponerade av hur välplanerat det var i alla de små och stora parker vi fick se.
Vi åkte igenom Drömparken som är perennpark planerad av Piet Ouldolf, Klosterparken med asiatisk inspiration och Skolparken med engelsk stil. Sedan kom vi till Idéträdgården som fanns längs Åpromenaden med odlingar och konst av olika kreatörer.
Vi fick höra att den satsningen man gör i Enköping på grönare och trivsammare stad inte kostar med än vad andra städer satsar på närmiljön trots att resultatet är slående. Något för Västerås att ta efter.
Vi kommer nog att återvända till Enköping flera gånger och strosa runt under olika årstider.
Vi avslutade vår utflykt med fika på Méls garage där vi tittade på fina gamla lyxbilar.
Text och foto: Pirkko Nilsson