Träff 25 aug med kolbullar
Den 25 augusti hade SPF Fyrklövern en träff vid Björna Hembygdsgård då ett stort antal seniorer var samlade.
Den stora attraktionen för dagen var servering av kolbullar. Isidor Sjökvist med många villiga medarbetare såg till att allt det praktiska fungerade för dagen. De bevisade med bravur att de klarade att inom begränsad tid grädda så många kolbullar att alla blev mättade. Av det glada sorlet att döma verkade alla trivas med tillvaron.
Kolbullen hade en viktig roll i det forna kosthållet bland skogsarbetarna. Långt innan mekaniseringen av skogshanteringen infördes var skogsarbetarens tillvaro präglad av tungsamt slit med yxa och såg. Bostaden var för det mesta en enkel jordkula. Då var just kolbullen, bakad med amerikanskt fett fläsk, grovt mjöl och vatten, gräddas i en stekpanna över öppen eld den kost som gav energi för det tungsamma arbetet.
Numera har kolbullen en mera nostalgisk position som till exempel när pensionärer träffas till meningsfull gemenskap av olika slag. Föreningen har till lika en viktig uppgift att i viss mån skingra ensamheten hos många äldre.
JL