April Månadsträff
Idag skriver vi April..
..och som vanligt så har SPF Seniorerna i Lövånger en månadsträff. Fattas bara annat. Eftersom våren är här och flyttfåglarna har börjat komma så kanske längtan efter att resa kan även känns för oss människor.
Vintern har varit kall ja till och med mycket kall men inte så snörik vilket innebär att barmark finns i våra omgivningar i stor utsträckning. Några särdeles höga temperaturer har vi inte begåvats med än så länge men det utesluter inte vårens framfart och med den möjligen en längtan efter en resa.
Den 15 april får vi besök av en verkligt kunnig person inom området resor. Monica Holmgren med sitt företag m.holmgren travelconsultant kommer att berätta vad som erbjuds inom detta område både korta och lite längre resor. Eftersom föreningen satsar på en resa även i år kan det vara högst lämpligt att få ta dela av Monicas kunskaper inom området.
Men som vanligt kommer det att finnas något för en hungrig senior att sätta tänderna i nämligen nygräddade våfflor med vispgädde och sylt till kaffe eller te under tiden som Brännströms och Persbrands underhåller. Det sägs också att fler musikanter ska dyka upp. Spännade.
Allt detta till den rimliga pengen av 60:- jämt. Vill du slippa stå i kö hos vår skattmästare kan du vara smart och betala in summan via vårt Swishnummer 123-14450326. Glöm då inte att notera ditt namn på swishen.
Har du läst så här långt så kanske du bör få veta datum lokal och tid. Inte minst viktigt. Församlingshemmet Lövånger 15/4 klockan 14.00
Mycket välkommen och som vanligt: Ta med en kompis!
Styrelsen
SPF Seniorerna Lövånger