Ändrade regler och förutsättningar vad gäller lokaler för vår verksamhet

SPF hyr till stor del lokaler av kommunen för sina verksamheter.
Verksamheter kan vara t ex studiecirklar, dans, möten, underhållning.
Varje vår och höst görs bokningar för kommande säsong vad gäller lokaler för de olika verksamheterna.
I juli kom dock nya bokningsbekräftelser från kommunen på de tidigare gjorda bokningarna med avgiftshöjningar from 1 augusti 2024.
Ekonomin styr vår verksamhet, ekonomin bestämmer över hälsa och ohälsa kan man säga kort och gott. Vi blir särskilt berörda av att det kostar mer för våra medlemmar att vara med i de ovan beskrivna verksamheterna. Vi blir berörda på ett sånt sätt att vi måste göra förändringar som direkt kommer drabba våra medlemmar.
Därför kommer vi att omdisponera en del av våra verksamheter från de kommunala lokalerna. I stor utsträckning kommer vi att kunna vara i Studieförbundet Vuxenskolans lokaler på Kyrkogatan.
Vi kommer också att kunna vara i en annan lokal på Ågatan, som tyvärr ligger en trappa upp utan hiss. Därför kan det vara så att t ex studiecirklar med aktiva, vitala medlemmar kommer att få utnyttja dessa rymliga lokaler.
På hemsidan under fliken ”Ordförande har ordet” finner ni skrivelsen till kommunen angående detta.

Hoppas att ni alla ska ha förståelse för situationen!
Styrelsen för SPF Enabygden