Majmötet i ord och bild

Med våren utanför fönstret hade dagens möte lockat 79 medlemmar, några färre än optimalt. Carin kunde presentera en ny medlem, som hälsades välkommen.

Dagens ”underhållning” var en presentation av Magnus Olsson på Swedbank. Temat var bedrägeri, vilket ju inte är det muntraste ämne man kan underhålla med. Men, oj, så nödvändigt. Enligt polisen ökar bedrägerierna lavinartat, särskilt mot äldre, som anses godtrogna och lättlurade. De bedragare som telefonledes hör av sig börjar gärna med att insmickrande fråga hur offret mår för att skapa kontakt innan de sätter in stöten.
      Magnus presenterade de bekanta råden, som vi matats med ofta och länge och hur viktigt det är att polisanmäla alla incidenter. Magnus fick frågor från publiken, som han aldrig stött på, så nog kan man säga att dagens pensionärer är alerta och vill skydda sina pengar och ägodelar, inte bara lättlurade. Till fikat fanns megastora bullar, som smakade mums.
       Sedan presenterade Erik två vandringar. Dels till Spånga kyrka, där vi får guidning och sedan en ”Mullevandring” längs Silverpilens sträckning till Lövsta. Då tar man med matsäck. Vi hoppas att medlemmarna har uppmärksammat att Vandringsgruppen sakta men säkert håller på att återuppstå.
      Eva slog ett slag för bussturer i vår egen stad i olika områden. 5 augusti blir det centrala Stockholm och 15 september västra. Eva rekommenderar dessa lärorika, trevliga turer varmt. Hon har egen erfarenhet.
      Kenneth hade sittgympa med oss och lovar hårdare tag nästa gång. Vinlotteri och pelargonlotteri (på inträdesbiljetten) avslutade mötet.

Angela