Ingemar Lind och fjällräven

Månadsträff i november med SPF Rurik bjöd på ett mycket uppskattat och intressant föredrag av naturfilmaren från SVT Ingemar Lind. Med stämningsfulla bilder och film tog han publiken med till fjällvärldens stilla landskap och berättade om fjällrävens liv under årets skiftningar.

Ingemar berättade även om när han en gång blev tvungen att övernatta på fjället på grund av snöstorm och plötsligt befann sig under nära 2 meter snö liggande inbäddad  i sín sovsäck. Med hjälp av bara sin fickkniv lyckades han sakta men säkert ta sig upp till ytan. "Det hade kunnat sluta riktigt illa" sa Ingemar som tackade sin lyckliga stjärna att han klarade sig med livet i behåll.
 
Ingemar som har många år bakom sig som naturfilmare för SVT och sedermera som egenföretagare lovade komma tillbaks till Norrtälje nästa år med nya upplevelser. "Jag har filmat material åtminstone tills jag blir hundra" menade Ingemar.