Besök på Konstakademien
Vi var 14 medlemmar som gick på guidad visning klockan 11 i fredags på Kungl. Akademien för de fria konsterna.
Vi fick se samlingssalen och sessionssalarna. Tyvärr så var den stora marmortrappan inte öppen eftersom det fortfarande pågår renovering efter branden för ett år sedan. Även statyerna i vestibulen var insvepta i skyddande material. Det vi fick se var tre vackra rum med mycket konst: samlingssalen och de två sessionsalarna. Guiden berättade om akademiens långa historia som tog sin början när slottet Tre Kronor hade brunnit och man behövde kvalificerad kunskap för att utforma inredningen till det nya slottet. I början var allt inte formellt ordnat men den 30 maj 1768 hölls det första protokollförda sammanträdet där akademins struktur formaliserades.
Kuriosa: den som skänkte tomten och huset där akademien ännu huserar hette Gerhard Meyer och var styckgjutare. Det är därför de som utbildades här säger att de gått på Mejan.
Genom högskolereformen 1978 övergick ansvaret för undervisningen till staten. De sista eleverna, kansliet, elevateljéerna, rektorsrummmet och modellteckningen flyttar från Fredsgatan 12 till nya lokaler på Skeppsholmen år 1995.
Gällande fotografierna så fick vi inte fotografera i stora sessionsalen och vår guide avböjde att fotograferas.