Seniorers boende - en nyckelfråga för flera
Ett bra boende kan underlätta för oss seniorer.
En ändamålsenlig bostad med hög tillgänglighet, service i närområdet och som inte kostar för mycket. Vanliga bostäder avsedda för personer över en viss ålder som vill ha tillgång till gemenskap och trygghet, är ett exempel på vad jag menar.
Omvänt kan ett dåligt anpassat boende leda till att vi äldre lever i ensamhet med ökad risk för hälsan. Om seniorer kunde flytta till och bo i bostäder lämpliga att åldras i skulle nuvarande bostäder lösgöras för hushåll med mindre behov av tillgängliga bostäder, men sannolikt större ytor.
Boverket har nyligen släppt en rapport om bostadsmarknaden 2024. Den visar att utbudet på bra bostäder för seniorer är otillräckligt. Underskottet på såväl trygghetsbostäder som seniorbostäder i landets kommuner har dessutom ökat sedan förra året: från underskott i 43 respektive 39 procent av kommunerna till underskott i 52 respektive 44 procent. Dessutom förväntas tillskottet av olika seniorbostäder, på grund av krisen på bygg- och bostadsmarknaden, bli relativt lågt de kommande två åren.
I Gästrikland är det underskott på seniorbostäder i Gävle och Sandviken. Ockelbo uppger att man inte har några, men man känner inte till behovet. Hofors anser att man har balans mellan tillgång och efterfrågan.
När det gäller trygghetsbostäder (inte behovsprövade) uppger Ockelbo och Gävle att det är en sådan balans. Hofors uppger att det inte finns trygghetsboenden, men att balans råder.
Sandviken uppger att det finns trygghetsboenden, men lämnar ingen uppgift om hur utbudet svarar mot behovet.
Svaren förbryllar en del. Skillnaden mellan seniorbostäder och trygghetsbostäder är väl beskrivna av Boverket. Alla kommuner, förutom Gävle, ser ut att ha en del att göra för att få bättre grepp om behov när det gäller de aktuella boendeformerna.
Vi i SPF Seniorerna menar att följande behövs:
• Kommuner, bostads- och byggbolag bör utnyttja de generösa investeringsstöd för seniorhus som staten genom länsstyrelserna kan tillhandahålla.
• Kommuner bör i sina bostadsförsörjningsprogram erbjuda, i samråd med sina pensionärsråd, mark lämplig för seniorhus, som blir så attraktiva att vi seniorer är beredda att lämna våra nuvarande bostäder medan det är stimulerande att flytta.
• Kommuner bör se tillkomst av seniorbostäder som en investering – ju bättre vi seniorer bor och mår, desto mindre behov av vård och omsorg.
Anders M. Johansson, distriktsordförande SPF Seniorerna Gästrikland