Torsdagsträffen 9 april 2026

VAD HÄNDER I GNESTA?
Torsdagsmötet i Powerhuset den 9 april samlade dryga 30-talet intresserade seniorer. På programmet stod kommunalråden Linda Lundin och Anna Ekström som informerade om vad som är på gång i Gnesta kommun. Och det är inte så lite, visade det sig.
En utmaning är att barnen blivit färre, men de äldre fler. Sånt ställer krav. Det gäller att vara flexibel. Satsa pengarna rätt och planera långsiktigt. Hellre fler i personalen än kommunala fastigheter som står halvtomma.
Under den utmätta mötestiden ventilerades bland mycket annat vatten- och avloppsfrågor, skola, äldrevård, civil beredskap, Frejabadet, Postenhuset”, PRO-huset och Tingshuset. Och så klart centrumutvecklingen (”vi kan inte göra alla nöjda”).
Fast Gnesta är ju inte bara centralorten. De som bor i Björnlunda, Stjärnhov, Laxne och inte minst på landsbygden (där faktiskt befolkningstillväxten skett de senaste åren) har också rätt att ställa krav.
Av kommunalrådens dragning framgick att skillnaden egentligen inte är så stor mellan en kommunal budget och en hushållsdito. Att låna för att betala räntor är ingen bra idé.
Men framtiden ser ljus ut. Gnesta är en populär kommun. Många vill flytta hit. Fler invånare ger klirr i kassa. Och fler lär vi bli. För snart rinner vattnet till i kranarna.

Text och Bild Jonas Björnstam