Bilder från novembers månadsträff

TANKSPRITT PÅ ELEKTRON
Onsdagen den 12 november var det månadsmöte på Elektron. Johan Rapp talade om tankspriddhet och glömska. Om hur vår hjärna fungerar.
Att vara tankspridd behöver till exempel inte vara av ondo. En trösterik tanke. Albert Einstein, till exempel, var extremt tankspridd. Ett resultat av att han hade förmågan att koncentrera sig på sånt som var viktigare än att komma ihåg var han lagt sin tågbiljett.
Å andra sidan – om man är regeringens säkerhetssamordnare och glömmer hemligstämplade papper på ett hotellrum, då är det mindre lyckat. Eller om man tar bussen när man ska besiktiga bilen.
Johan Rapp gav fler exempel och de igenkännande skratten var många. Sånt som är daglig rutin glömmer vi oftast. Men inte om minnet länkas till något roligt eller läskigt. Eva, en modig dam i publiken, fick stoppa in handen i en hemlig låda där fingrarna mötte nåt mjukt och klibbigt. En ”hjärna”. Det lär hon inte glömma i första taget.
Kort sagt, en både roande och lärorikt möte. Tack Johan Rapp. Den här eftermiddagen på Elektron glömmer vi inte.

Text och Bild Jonas Björnstam