Referat från studiebesöket på Tjeders 28 maj
Dagens studiebesök på Tjeders i Malmköping blev snabbt fullbokat då platserna var begränsade.
Vi var flera som passade på att äta lunch på Malmköpings Värdshus, där valde vi mellan husets pyttipanna och torsk med citronsås.
Tjeders vd Marie Svensson tog emot oss och visade in oss i fikarummet där det bjöds på kaffe och veteskivor innan hon började berätta företagets historia. Företaget bildades 1942 av Lars Axel och Lena Tjeder och från 1948 finns Tjeders i Malmköping. I mitten på 1980-talet överlät Lena Tjeder företaget till de anställda och det bildades ett personalägt företag genom en stiftelse. Idag har företaget ca 40 anställda varav de flesta finns i Malmköping men man har säljare och konstruktörer utspridda över landet från Skellefteå i norr till Lund i söder.
De arbetar med säkra larm- och kommunikationslösningar inom offentlig sektor och företag.
Om du trycker på en larmknapp när du ligger på sjukhus, kan det mycket väl vara från Tjeders för på t ex Mälarsjukhuset är alla larminstallationer från Tjeders.
Marie Svensson började 1997 som ekonomiansvarig men är nu sedan ett antal år sedan vd på företaget. Efter att ha berättat om företaget, tog hon oss med in i ett visningsrum där man kunde se och även höra deras olika produkter. Från Larmknappar och sladdtryckknappar till displayer av olika slag. Hon pratade mycket om hållbarhet och miljötänk och att deras flexibilitet kunde tillfredsställa kunders önskemål och utseende på produkterna.
De är endast inriktade på den svenska marknaden och vill se till att produktionen hålls inom landet. Vissa komponenter tas från Asien då det inte finns på hemmaplan och där kan produktionskedjan stoppas upp vid olika typer av kriser som t ex när kriget i Ukraina startade. Vissa plastprodukter, fick vi veta att de tillverkas av restprodukter från flygbränsle och när pandemin slog till så flögs det betydligt mindre och då uppstod brist på den typen av plast.
Vi visades sedan runt i de rena och fräscha fabrikslokalerna och fick se lite av produktionskedjan. Jag fick tillåtelse av Camilla att ta en bild på när hon producerade sladdtryckknappar.
Marie berättade också att de var väldigt måna om att ta emot Prao-elever, då det ju är de unga som kommer att bli arbetskraft framöver.
Det var ett mycket intressant studiebesök och jag slogs av de ljusa och trevliga lokalerna samt det varma bemötande vi fick av framför allt Marie men även av övrig personal som hälsade och såg glada ut när de mötte oss.
(Text och bild Inger Handberg)