Resa med historiskt tema

Torsdagen den 23 mars var det äntligen dags för SPF-seniorerna Eskilstuna att åter ge sig ut på äventyr.

Första stoppet för vår resa var Sörmlands Museum. 23 förväntansfulla pensionärer startade dagen med kaffe och god kanelbulle i Museets kafeteria, innan det var tid för guiderna att ta vid. Vi fick se, och höra berättelser från ”Berättande magasinen”. Guiderna levandegjorde skickligt samlingarna, som var från olika samhällsklasser och tidsepoker. Det var allt från kläder, porslin, möbler, husgeråd, porträtt från historiska personer och mycket mera. Tiden bara flög iväg och alla var vi överens om att vi kunde ha tillbringat resten av eftermiddagen i magasinen, men färden gick vidare till Öster Malma slott.

Där intog vi vår lunch som bestod av viltbuffé med kött från gården. Efter lunchen gick vi en guidad visning av slottet som har anor från slutet av 1500-talet. Vi fick höra om dess intressanta historia och beskåda fantastiska takmålningar och följa alla de olika ägarnas öden fram till våra dagar. Slottet används inte bara för turistvisningar utan även som lärosäte för jägarförbundet med utbildning av jägare och viltvårdare.

Nöjda och belåtna och fyllda av alla historiska intryck färdades vi sakta genom det fagra sörmländska landskapet hem till Eskilstuna.

Stort tack till ReseKompaniet som ordnade denna trevliga resa.

Text och bild: Veronica Ankarfjärd