Varmt och intressant vid Skottvångs gruva

Säsongsavslutning för friluftsgruppen den 16 maj, Varmt och intressant
vid Skottvångs gruva

16 MAJ
Varmt och intressant
vid Skottvångs gruva
Säsongsavslutning för friluftsgruppen. Det har varit en intensiv och innehållsrik säsong för SPF Seniorerna Eskilstunas friluftsgrupp. Pimpelfiske, enkla promenader och längre vandringar har stått på programmet många onsdagar.
Onsdagen 16 maj var det säsongsavslutning med 17 deltagare i skogarna i Åkers kronopark med start och mål vid intressanta Skottvångs gruva. I den tidiga högsommarvärmen fanns mycket i naturen att titta på och lyssna till. Två extra promenadbenägna deltagare drog iväg på 9-kilometersslingan, medan övriga valde 4 kilometer och stannade då och käkade matsäck.
Onsdagen 29 augusti drar vi igång igen. Säsongsstarten sker på samma plats som nu avverkades, men då har man som huvudmål att vandra 9-kilometer. De som vill kan då välja den kortare sträckan, alltså omvänd strategi jämfört med vårens motionstanke.
Mera om höstens säsongstart kommer senare. Till dess tillönskar friluftsgruppen sina flitiga deltagare en härlig sommar.

Text och Bild: Roger Stark