Nytt 28 december 2024

Nu är julen över och vi ser fram emot nyår och förhoppningsvis ett bra 2025. Året som har gått har ju varit omtumlande och oroligt och man får ju bara hoppas att det blir lugnare nästa år. SPF Seniorerna i Bollebygd önskar alla medlemmar ett riktigt GOTT NYTT ÅR och ser fram emot att träffas och umgås 2025.

Vi var ju några från SPF Seniorerna i Bollebygd som var med och planerade för Jul i gemenskap på julafton. Det blev en mycket lyckad eftermiddag med god mat, underhållning, paket och så kom ju tomten. Det var cirka 40 gäster i blandade åldrar som kom och vi var cirka 10 frivilliga som ställde upp och hjälpte till. Vi tackar Christina Sanderbert Andersson och Stanley som ställde upp för SPF och Rosey och Helene från styrelsen. Se bilder. 

Det finns nu ett referat från föreningens sista resa 2024 - julmarknaden i Tofta. Tofta julmarknad 2024.pdf

4 januari är det nyårsrevy i Borås och 9 februari Falkenbergsrevyn. 10 februari har vi årsmöte i samband med vår månadsträff. 

3 februari klockan 18 är det uttagning till distriktets Hjärnkoll. Vi träffas 18.00 på Bollegården för föreningens uttagning av lag. Ann-Kristin Sjören Stendahl och Lars Rune Hansson är ansvariga. Väl mött. Om ni inte vill delta i frågesporten så kom och heja på era kompisar. 

Ann-Kristin Sjören Stendahl är ambassadör inom SPF för Mötesglädje och hon bjuder in till lunch på Bollegården den 15 januari klockan 12.15 då hon kommer att berätta och visa hur appen fungerar och hur vi kan arbeta med Mötesglädje. Lunchen får var och en bekosta själva! 

Väl mött och som sagt SPF Seniorerna i Bollebygd önskar er alla en riktigt Gott Nytt År.