Ordförandebrev augusti

Brev från Roger

Ordförandebrev augusti 2022

Vi har nu nått årets sista sommarmånad och uppstarter för höstens aktiviteter har tagit sin början. Uppfattningen om hur sommaren så här långt har varit är väl tudelad men för egen del är jag nöjd. Ett antal resor till Bohuslän har hunnits med där bl.a. bär- och svampplockning gav bra resultat. Lite bad och avkoppling också. Kanske några fler dagar av stillsamt regn hade varit önskvärt trots allt.


Min förhoppning är ändå att ni alla på olika sätt haft en skön och avkopplande sommar trots orosmolnen runt om oss. Kriget i öster fortgår i oförminskad styrka och priserna på mat och andra varor stiger månad för månad. Enligt konsumentappen ”Matpriskollen” har priserna sedan januari i år stigit med 10,3 procent. Allra mest på mejeriprodukter och kött upp emot 27,0 procent. Därtill oroande utveckling på energipriserna till vintern. Det är således en mycket negativt ekonomisk utveckling vi har haft under året men tyvärr också kan se framöver. Därtill en stigande kurva av smittade av Covid-19 har också noterats. Allt detta tillsammans innebär inte nödvändigtvis men sannolikt att vi alla då i någon mån prioriterar bort saker som inte är nödvändiga eller sådant som man kan avstå av andra skäl. Det är ändå allas vår förhoppning i styrelsen att uppslutningen till föreningens olika aktiviteter nu till hösten trots allt blir välbesökta.  

 
Uppstarten för medlemsmöten på Finnhovi sker redan nu den 24 augusti då Ingvor Ljung och Thomas Landahl kåserar samt spelar musik av Mats Ljung. Ytterligare information om innehåll och anmälan kommer som vanligt via mail och med annons under Föreningsnytt Skövde fredag för mötet.


En påminnelse också om lite andra aktiviters som är aktuella i närtid. 
-Under september bussresa till Karlstad och halkkörningen på Kinnekulle. För båda dessa ska Bo Harder kontaktas tfn 070-647 70 67.  Bussresan kan vara fullbokad.
-Samling på Rådhuskaféet för räkfrossa fredag 12 augusti kl. 16.00.  Vi äter något enkelt och dricker lämplig dryck till detta. Anmälan till Roland Gustavsson tfn 070-565 10 01. Är det riktigt dåligt väder ställs det hela in.
-SPF Elins golfmästerskap den 19 augusti.  Anmälan till Rune Eriksson tfn 070-848 85 40
-En inbjudan om Boule, ”Coop-Dubbeln”, från SPF Seniorerna Vallebygden i samarbete med Istrums. Man spelar vid sporthallen, Istrum tisdag den 30 augusti med spelstart kl. 09.00. Spelformen är ”Veteran mixed dubbel”. Monrad 4 omgångar med speltid 40-45 minuter. Startavgiften är 200 kr.  Anmälan senast den 26 augusti till Jan Sundberg tfn 070-565 43 37 eller Barbro Wahlström tfn 070-667 84 67.
Övrig information om höstens aktiviter finner man huvudsakligen på föreningens hemsida som kontinuerligt uppdateras. Med dessa avslutande ord ser jag fram emot och välkomnar alla nya och gamla medlemmar till att åter mötas, träffas och umgås i föreningens olika sammanhang och forum. 

Sensommarhälsning från
Roger Axelsson
Ordförande SPF Elin