Ordförandebrev

November 2021

  • Ordförandebrev i november 2021

Vintertiden är nu införd med något ljusare morgnar och längre mörka kvällar. Själv ser jag inga problem med att vi årligen skiftar till vintertid respektive sommartid. Däremot har EU-kommissionen lagt förslag, efter att frågan väckts av Finland 2017, om att slopa tidsomställningen inom EU. En uppfattning som Europaparlamentet också delar. Skulle det bli så kommer de enskilda medlemsländerna själva att få välja vilken ”normaltid” mellan nuvarande sommar- respektive vintertid man då ska ha. Stadskontoret i Sverige har fått i uppdrag av regeringen att utreda saken. Bl.a. skriver de att det är små men positiva effekter av tidsomställningen. Framför allt den ljusa tiden på sommaren. Så vi får väl se vad det kan mynna ut i.

Tiden, vart tar den vägen. Den tycks bara flyga iväg mer eller mindre. Det har varit en intensiv period sedan restriktionerna togs bort. Det verkar ibland som om man vill ta igen hela den tidigare delen av året man ”förlorat” på en och samma gång. Hur som helst så gäller det att försöka finna en balans i allt. Nu är det snart dags för den tredje vaccinationssprutan för Covid-19 för majoriteten av oss seniorer. Några har redan fått den och vi andra väntar tålmodigt. Samtidigt har nu vårdcentralerna påbörjat influensavaccinationen också. Vi i styrelsen ser hoppfullt fram emot att alla tar båda de aktuella vaccinationerna för att minimera smittspridning. Vad avser pandemin så är den inte helt över ännu. Vi får nu dagliga rapporter om ökad spridning runt om i världen och här hos oss i Sverige. Det förs också fram åsikter om nya restriktioner, vilket ju kan komma att förändra planeringen framöver för olika verksamheter. Men vi får väl alla hoppas att vi kan få fortsätta som nu utan nya restriktioner.

Nu är vi ändå på väg mot det tredje och sista medlemsmötet på Finnhovi för i år. De två tidigare medlemsmöten i höst inomhus på Finnhovi var välbesökta, men kom ändå inte riktigt upp till det antal som vi var före pandemins utbrott. Många skäl till detta förstås men vi är inte ensamma utan flera andra föreningar har samma erfarenhet. Men alla som har möjlighet att delta i vårt kommande medlemsmöte hälsas välkomna. Året 2021 avslutar vi den 4 december med jubileumskvällen på Hotell Scandic Billingen. Se särskild inbjudan för anmälan. Vi är, som väl alla kanske känner till, fyra SPF-föreningar inom Skövde Kommun. Vi var den 31 oktober totalt 1551 medlemmar, varav 416 i SPF Elin. En mycket god siffra för vår förening. Visserligen en viss minskning från föregående år vid samma tid men ändå ett stabilt medlemsantal över tid.

Aktivitetskommittén håller som bäst på att planera och fastställa vårens program till våra medlemsmöten på Finnhovi. De första månadernas planerade medlemsmöten kommer att publiceras på vår hemsida. Det första medlemsmötet 2022 är planerat till den 12 januari. Därefter var tredje vecka fram till 8 juni. Sedvanligt programblad kommer att skickas ut någon gång under januari, genom mail och post. Trots de diverse orosmoln som visar sig just nu så ska vi nog ändå se fram mot ett positivt och ljust verksamhetsåret 2022. Information om årsmötet i februari 2022 kommer i ordförandebrevet i december.

Roger Axelsson Ordförande SPF Elin