Socialt umgänge men med påbjuden distansering

Social distansering i Coronatider i all ära, men med iakttagande av fysisk distansering kan ett visst socialt umgänge ändå upprätthållas. Om än i begränsad omfattning. Här är ett exempel på ett gäng medlemmar i SPF Lund Öster, som träffas varje lördag för en gemensam fika. Naturligtvis utomhus. Och om vädret så tillåter.

  • Avståndet är kontrollerat i enlighet med FHM:s påbud (även om det kanske inte syns tydligt på bilden).

Bristen på sociala kontakter för dem som ålagts social distansering kan kännas tung. Det gäller därför att försöka hitta möjligheter att träffas utan att för den skull riskera Corona-smitta.

Det här SPF-gänget, som består av Karin (som tog bilden), Ingrid, Lars-Gösta, Berit, Lena, Lennart och Eva, träffas varje lördag om vädret så tillåter och tar en fika tillsammans. Mötesplatsen varierar. Någon gång har det varit i kryddträdgården nära Vikingaskolan i Lineroparken. Någon gång i en en annan park eller i en trädgård. Alltid så att man kan hålla påbjudet avstånd mellan sig.

Vill du berätta om hur du skapar en social kontakt – med påbjudet avstånd till andra? Skriv då gärna och berätta i vår Facebook-grupp, SPF Lund Öster. Klicka här så kommer du till den gruppen. Hör av dig till administratören så gör hen dig till medlem.