Karibien lockade med svängig musik, vackra bilder och spännande berättelser
Ett femtiotal medlemmar i SPF Lund Öster trotsade den 23/10 det blåsiga höstvädret och begav sig till Träffpunkt Linero för att med Leif-Owe "Hubbe" Hubertssons hjälp förflyttas till soliga och exotiska Västindien. "Karibiska pärlor" kallade ”Hubbe” sitt föredrag som gav en fin inblick i en fantastiskt övärld.
Föredraget inleddes med en fanfar där instrumentet var skalet av en drottningsnäcka. Därefter visade "Hubbe" hur man med en stor machete fick själva snäckan ur skalet, så att denna sedan kunde tillagas som en kötträtt.

Den västindiska stämningen byggdes sedan även upp med lite Harry Belafonte-musik och "Hubbes" musicerande på äkta karibiskt oljefat.
Redan som skolpojke blev Leif-Owe Hubertson intresserad av de västindiska öarna. Främsta orsaken var att Sverige en gång haft en koloni här - ön Saint Barthélemy! Längtan efter att komma dit var så stark att han, i mitten av 1960-talet, liftade med en oljetanker tvärs över Atlanten.
Intresset för Västindien ledde till stora kunskaper om denna plats på Jorden. Så stora att han 1973 deltog i TVs Nya 10 000-kronorsfrågan som han vann och där han blev "Hubbe" med hela svenska folket. 1981 blev han utmanad på sitt ämne, men vann denna duell. 1989 utmanades han av sonen Marcus, som han med nöd och näppe lyckades besegra. Åhörarna fick en livfull genomgång av dessa TV-kamper.
I 18 år drev Hubbe en egen resebyrå - Hubbes Västindien - med vars hjälp många svenskar fick uppleva exotiska öar i Karibiska havet.
Föredraget späckades med roliga och intressanta äventyrsberättelser kombinerade med fakta om den karibiska övärlden. Allt illustrerat med bilder.
En stor del av föredraget handlade om Saint Barthélemy - ön som en gång var svensk. Åhörarna fick reda på hur det är där nu och hur det kom sig att ön blev svensk och varför den inte nu längre är det.

Inga-Britt Larsson tackade Leif-Owe "Hubbe" Hubertsson för ett mycket intressant föredrag.
Text och bilder: Lars-Gösta Jardevall