Heldagstur med fokus på ost och tranor tisdagen den 8 april
Denna resa är en repris av resan som genomfördes våren 2024. Då väntelistan blev lång och resan uppskattad vill vi erbjuda, både er på väntelistan och nya intresserade, resan på nytt.
Barks buss hämtar upp enligt busslingan och de första kliver på bussen vid Mellangrind kl 06.15. Vi styr färden söderut och siktar på att nå Falbygdens Osteria (i Falköping) ca 10.15. Då resan tar nästan 4 timmar serveras en smörgås under bussfärden.
Klockan 10.30 startar vår ostskola. Vår ”lärare” guidar oss i ostens historia, tillverkning, lagring och smaker. Vi testar ostarnas smak, texturer och egenskaper var för sig, och tillsammans med tillbehör som marmelader/kex.
Till lunch avnjuter vi Falbygdens ost- och delikatessbuffé och därefter är vi välkomna till Falbygdens delikatessbutik. Under besöket i butiken kommer var och en att få en smaksatt ost (ca 0,5 kg).
Efter besöket på Falbygdens Osteria åker vi vidare till Hornborgasjöns utkiksplats för tranor där vår guide möter upp. Eftermiddagsfika serveras på kafé Doppingen vid Hornborgasjöns naturrum. Vi beräknar vara hemma mellan 19.30 och 20.00.
Pris 700 kr/person inkl bussresa, smörgås på bussen, ostskola, delikatessbuffé, egen smaksatt ost, guide vid Hornborgasjön samt eftermiddagskaffe.
Personer på väntelistan kontaktas per telefon och kan anmäla sig mellan 4–10 mars.
Anmälan för övriga från kl 09.00 under tiden 11–23 mars.
Anmälan via e-post till britten_00@hotmail.com eller till Britt Gustafsson via sms 073-310 07 30. Betalning senast den 24 mars till föreningens bankgiro för resor 5707-4387.