Torsdagen 23 september Följ med till Sveriges Vagga
Torsdag den 23 september
Följ med till Sveriges Vagga
Vi åker i Arns fotspår och besöker Varnhem som nu sägs vara Sveriges födelseplats. Varnhem och dess kyrka är Sveriges äldsta, utanför Skåne, och byggdes ca. 1040.
Kata Gård som vi ska besöka ligger ovanför kyrkan i Varnhem och är lämningar från en storgård med en kristen kyrka från 900-talet. Efter utgrävningar öppnades i maj 2017 en spännande informationsbyggnad där modern arkitektur möter 1000-åriga murar.
Efter guidningen vid Kata Gård åker vi till Löfwings Atelje och krog i Broddetorp för lunch. Detta är en kulturoas som slår det mesta både i mat- och konst.Vi fortsätter sedan mot Falköping och om tiden räcker till stannar vi till vid Gudhems klosterruin, kyrka och museum. Efter Gudhem besöker vi Osterian i Falköping och sedan mot Örebro.