Referat Månadsmöte
Månadsmöte i Maj i Löttorps Bygdegård
Glädje och dans på spf nordölands välbesökta månadsmöte i Löttorps bygdegård den 8 maj.
Efter en riktigt god lunch, exotisk planka, bjöd Maggans Linedancers på en trevlig medryckande dansuppvisning som avslutades med att publiken bjöds in till att delta i dansen. Det blev riktigt trångt på dansgolvet och efter en lite trevande inledning gick det allt bättre. Roligt!
Därefter bjöds vi på kaffe och kaka och det blev tillfälle att gå runt och titta på alla riktigt fina målningar som gjorts av medlemmar i spf:s målarkurs.
Sedan var det dags för sällskapsdanser. Sven-Göte Lidheim berättade om folkdans och hur sällskapsdanser har utvecklats, innan det blev dansuppvisning utav några danspar ur Sven-Götes dansgrupp som träffas och dansar regelbundet.
Fin dansuppvisning och alla bjöds in att delta i de avslutande danserna och vi blev många på dansgolvet när det blev lite enklare danser som vals och foxtrot.
Bertil Karlsson