SPF-Nordölands cirkelcáfe med tema ”Borgarna och det öländska odlingslandskapet” 2022-03-17.
Mötet inleddes med att vice ordförande Anita Andersson hälsade välkommen. Därefter serverades lunch som bestod av Ninnis utsökta kroppkakor.
Gäst denna gång var arkeolog Jan –Henrik Fallgren som forskat på brittiska och öländska fornborgar.
Öländska fornborgar byggdes på 500-600 talet dvs före vikingatiden.
Tre till fyra byar, ibland upp till 15 –20 byar byggde en fornborg på så kallade utmarker. Dvs mark som inte kunde brukas. Öland var på denna tid mycket tättbefolkat. Det innebar många gårdar och borgar Man har länge trott att borgarna var försvarsanläggningar men utgrävningar har visat att dom endast användes kortare tid under året för ceremonier och festliga högtider. Vid utgrävningar har man inte funnit vapen men däremot smycken och förvaringskärl
Strandlinjen var på denna tid mycket annorlunda t.e.x var Hornsjön en vik av Östersjön Man kunde ofta åka båt upp till borgen. Anledningen till att man byggde en borg var att där låg en helig källa som betydde mycket för bygden. Den svämmade dock över på vintern och gjorde borgen obeboelig .
Efter en frågestund serverade kaffe och goda kakor.
Jan Henrik avtackades med en blomma .
Nästa möte den 7 april är årsmötet i bygdegården i Löttorp.
Lars Borgvall