Årsmöte på SPF Nordöland
Besökarna välkomnades med uppskattad musik och sång av Musikskolan i Borgholm.
Vice ordförande Anita Andersson höll därefter en parentation över de avlidna medlemmarna under året
Efter en tyst minut sjöng vi psalmen 162 till ackompanjemang av musiklärare Oscar Werninge
Vi serverades därefter en god middag, denna gång med rostbiff och gratäng.
Årsmötesförhandlingarna leddes av Leif Johansson med Arne Sjögren som sekreterare. Efter genomgång av Verksamhetsberättelse och budget beslutade mötet om oförändrad årsavgift.
Ordförande Karin Borgvall presenterade en ny Verksamhetsplan som innehåller många aktiviteter med bl.a. utflykter, vinprovning, kräftskiva och cirkuscaféer med spännande gäster och teman.
Därefter förrättades val av den nya styrelsen som består av :
Ordförande Karin Borgvall.
Vice ordförande Anita Andersson
Sekreterare Arne Sjögren
Kassör Sonia Ekstrand
Ledamöter: Reiner Fölster, Bertil Karlsson och Rolf Hellborg
Suppleanter: Eva Bäck, Mats Bengtsson
Styrelsen har utarbetat ett nytt förslag angående avgift för mat och kaffe med tillbehör. De nuvarande priserna innebär ett underskott p g a att de matlag som ansvarat för mathållningen nu gått i ”pension ”och vi nu anlitar catering.
Mötet beslutade att maten i fortsättningen kostar 150: -och kaffe med tillbehör 75: -
Efter förhandlingarna besöktes vi av Paul Persson som visade spelet Corn hole
Det består av en sluttande skiva med ett hål som man skall kasta påsar med popcorns kärnor mot. Två lag tävlar och får poäng för träff i hålet eller att påsen ligger kvar på skivan. Medlemmarna prövade spelet med stor förtjusning och många skratt.
Efter kaffe och lottdragning avslutade ordförande mötet.
Lars Borgvall