När SPF SENIORERNA Hultsfredsbygden inbjöd till sin näst sista tipspromenad för säsongen,
var det bara 5 deltagare, som infann sej trots att vädret var helt underbart, fågelsången ljuvlig och naturen sagolikt trolsk på stigarna omkring MOK-stugan i Målilla. Hultsfreds kommun har många fina platser med spännande natur.
Det var Mona Aronsson och Sven-Olof Karlsson, som satt ihop lagom kluriga frågor och satt upp dem på en lagom lång slinga. Undertecknad lyckades svara rätt på 9 av de 10 frågorna och Barbro Sommansson, Britt-Louise Carlsson och Carin Johansson hade 8 rätt.
Vi fick alla priser skänkta av ICA Nära Sundbergs i Mörlunda, vilket vi tackar hjärtligt för och tack också till Mona och Sven-Olof för ett fint arrangemang.
Sista tipspromenaden blir vid Hagadal Hultsfred 21 maj kl.10 i samband med SPFs friskvårdsdag. Då bjuder vi på korv och dryck.
Välkomna då!
Vid datorn Gunborg