Hej SPF-are! Aktuellt den här veckan utöver de vanliga aktiviteterna.

Linedancen tisdagar kl.16-17.30 är fr.o.m. idag på Stora Dans i Folkets Park Hultsfred med Ann-Britt Frost som ledare, välkomna!

På fredag 28 april kl. 15 är det eftermiddagsbio "Mrs Harris gös to Paris" på Rio Rio Hultsfred. Seniorer 90:-

Glöm heller inte att anmäla dej till kyrkresan till Nävelsjö med lunch på Ullinge Värdshus söndag 14 maj. Kostnad 400:-
Anmälan till Mona 070-660 19 64.

Dags också att anmäla sej till buss-båtresa till Rågö i Loftahammars skärgård torsdag 8 juni. Kostnad 800:-
Anmälan till Kurt 070-628 57 28. Info Margaretha 070-306 77 66.

Ha det gott och en fin Valborg!
SPF SENIORERNA Hultsfredsbygden

  • Valborgsfirande

På många platser i Finland och Sverige firas helgen genom att bränna bål och på vissa platser med fyrverkerier och smällare. Valborgselden, valborgsmässobålet eller, den i folkmun kanske populäraste beteckningen, majbrasa, ska inte förväxlas med en vårdkase som är en eld som varnar för krig eller örlog.

De flesta svenskar firar Valborgsmässoafton, men förbinder inte firandet med den heliga Valborg. Valborgsfesten står oftare som symbol för våren och ljuset, därigenom går firandet längre tillbaka i tiden än kristendomen som, när den vann utbredning i Norden, knöt an till de gamla festerna.

Eldar tändes ursprungligen inte för att skrämma bort häxor utan för att bränna det gamla och ge plats för det nya. Att ge plats för det nya stämde också väl in i den kristna tolkningen av livet där påskens tema från död till liv också symboliskt fick gestaltas i valborgselden.

Seden att fira olika våreldar har därigenom botten i både kristen och tidigare tradition. När Sverige kristnades på 1000-talet, byggdes vissa av de kristna kyrkorna på den gamla religionens högtidsplatser och knöt också rumsligt an till de rådande högtiderna.