Sånger från havet
Till havs med Jussi Björling eller Ta mig till havet med Peter Lundblad!
Nej men med Sara Ljunggren och Mia Stegmar från Åsa, musikalartister, så fick vi åhörare en mycket personlig och behaglig havsresa, där sånger och texter gav oss både sälta och sötma.
Havet, som vi alla vet, kan vara både farligt och vackert och med ett urval av sånger av tex Evert Taube, Harry Brandelius och Ted Gärdestad så belystes detta, både med inspelad musik och live..
Lite allsång är aldrig fel menade duon och för att kanske glömma hur det kändes för Christna från Dufvemåla att vara så långt hemifrån det kära hemlandet, så klämdes det i med Hej å hå Ljungman Jansson och annat örongodis.( Måste erkännas att ögat fuktades!)
Okända hav med Marie Fredriksson och Så länge skutan kan gå av Evert Taube blev också träffande symboler för det stora okända HAVET.
Undertecknad,gift med en sjöman sedan många år, faktiskt haft diamanttbröllop, så passade dikten av Nils Ferlin mitt i prick; vad man längtade efer ett livstecken; brevet!
PS! Bor man nära havet behöver man inte kratta löv! De blåser över till grannen! Med dessa ord startade de två muikalartisterna sin fina hyllning till Havet och jag avslutar med att jag fullständigt håller med om detta.
Mona Sundborg