Så blev jubileet den 15 oktober
Ordförande Erik Jansson hälsade de cirka 140 medlemmarna välkomna och passade på att utbringa ett leve och en skål för jubilaren. Därefter intogs en god räksmörgås med bubbel.
Inga-Lena Jansson och Ann-Cathrine Svensson hade ordnat en hattparad.
På catwalken framförde nitton medlemmar en spännande hattparad med vackra, originella dam- och herrhattar. Första pris gick till: Berit Axelsson och Arne Karlsson, pris för bästa kreation: Nils Gustav Wihed.
Erik Jansson gjorde en reflektion över de 40 år som gått och vi kunde konstatera att Söndrumsvännerna fortsätter att engagera sig både nationellt och kommunalt för en god social miljö för de äldre.
Ann-Cathrine Svensson och Lars Björk hade gjort en intressant historik i ord och bild om SPF Söndrums-vännerna, som från början hette Goda Vänner.
En fantastisk underhållning med musik och trolleri framfördes av Trenorerna, vilket uppskattades av medlemmarna. Det blev stående ovationer!
Eftermiddagen avslutades med lotteri. Ralf Theander hade skänkt två konstverk, som lottades ut tillsammans med flera flaskor bubbel.
Text: Lena Wilde
Foto: Erik Jansson, Lars Björk