Så blev resan till Bohusläns skärgård den 26 juni
Bussresan började tidigt på måndagsmorgonen från Varberg. Färden gick norröver mot Göteborg och därefter Kungälv.
Vi hade vårt första stopp på rastplatsen vid vackra Tjörnbron. Här intog vi våra egna medhavda kaffekorgar. Vilken vacker sommar-morgon fick fick.
Efter Tjörnbron for vi vidare till Sundsby Säteri där gick vi på egen hand och tittade på den vackra parklandskapet. Vi köpte glass och besökte en liten affär med många presentsaker.
Säteriets mest kända ägare var Margareta Hvitfeldt som bodde här på 1600-talet.
Under 300 år arrenderades säteriet ut till privatpersoner. Tjörns kommun köpte säteriet som öppnades för allmänheten år 2006.
Så blev det dags att fara vidare till Skärhamn för att äta lunch på restaurangen "Södra Hamnen 12" som låg vackert vid hamnen. Vi serverades en god fiskrätt med sallad, dricka och kaffe. Vi satt ute på altanen med utsikt över havet och passerande båtar.
Efter lunchen promenerade vi till Nordiska Akvarellmuseet där vi gick runt och tittade på utställningen.
Så var det dags att gå till hamnpiren för ombordstigning på skärgårdsbåten M/S Drott. Båten skulle ta oss till Rönnäng, en resa på ungefär en timma.
Det var guide med på fartyget som berättade om de olika öar som vi passerade.
Vi fick en vacker solskensdag på havet med skärgårdsbåten.
Väl framme vid Rönnäng väntade vår buss som skulle ta oss till Varberg. Men först
gjorde vi ett stopp vid Tjörnbron, där Roger (vår chaufför) dukade upp busskaffe
och god kaka som smakade gott.
Nu var vi redo att fara hem till Varberg efter en fin resa i Bohuslän med konst
och skärgårdstur i strålande väder och trevligt sällskap.
Text: Marianne
Foto: Yvonne