11/12 Luciafirande

Lucia i Klinte församlingshem

Torsdagen den 11 december samlades ett 30-tal medlemmar i Klinte församlingshem där det utlovats att Lucia och hennes tärnor skulle komma på besök.

Ordförande, Hans Eriksson, hälsade alla välkomna och började med att informera om vad sin händer på distriktsnivå. Bland annat erbjuder SPF utbildning i datorkunskap och även Biblioteken på Gotland erbjuder digitalisering för seniorer.

Sedan blev det dags för kaffe och till det serverades goda julsmörgåsar med ägg, köttbullar och skinka som pålägg. Dessutom fanns det saffransbullar och struvor. Medan vi åt såldes ett lotteri och sedan kom det vi alla vänta på – Luciatåget.

Det var körbarn från Klinte pastorat, i det här fallet från klass 4-6 i Klinteskolan, under ledning av Clara Andermo, med Erik Ronström på gitarr och Erik Tibell på piano, som bjöd på en stämningsfull stund med vacker sång och musik och en fin Luciatablå.

När de lämnat oss blev det lottdragning och när alla vinster var utdelade avslutade ordföranden dagens möte med en önskan om en fridfull jul – dock vet vi att på många ställen ute i världen härjar krig och sorg.

Kommande möte blir den 22 januari 2026 kl 13.00 i Klinte församlingshem, då Ing-Marie Tellström berättar om gotländska bröllopsseder och visar film. Årsmötet blir torsdagen den 19 februari kl 13.00, också i Klinte församlingshem.

Inger Eriksson/Ingrid Levander