Studiedag om hälso- och sjukvård 3 oktober 2025
Nya lösningar kan trygga framtidens sjukvård för oss äldre var rubriken på en studiedag om hälso- och sjukvården i VG Regionen. Ann-Katrin Blomster, ledamot i ÄldrePolitiska Kommittén, från SPF Örgrytes styrelse deltog och gjorde ett sammandraget av temadagen.
- - - - - - - - - -
Hälso- och sjukvårdspolitiskt program
Ann-Christine Baar, sakkunnig SPF Seniorerna
Hela Sverige är i omställning av sjukvården, en omställning till God och nära primärvård och dess resurser, effektivitet och vårdresultat. Sverige har 21 självstyrande regioner, de har alla sina egna behov, direktiv och erbjudanden. Västra Götalandsregionen kommer att utveckla God och nära primärvård med två huvudmän, kommun och region. Regionen är också huvudman för alla läkare. Tanken är att ha en fast läkarkontakt för den som har fler än en sjukdom, en fast sjuksköterskekontakt, rehab-kontakt på vårdcentralen. SÄBO, Särskilt äldreboende och omsorg, har egen läkare knuten till sig och hemtjänst har en fast omsorgskontakt.
I Göteborg är idag 1/5 del (20 %) av befolkningen 65 år och äldre, andelen kommer att öka till 1/4 (25 %) år 2030. Av Göteborgs befolkning kommer antalet 80 år och äldre att öka med 50 % inom 10 år och det föds färre barn. Sverige är i världsklass när det gäller forskning och specialistvård men tillgänglighet och samordning har stora brister, delaktighet saknas ofta helt.
Samordningen för God och nära vård styrs av SKR, Sveriges Kommuner och Regioner, planen för detta arbete har fyra (4) steg/ plan;
1) från reaktiv till proaktiv vård
– att SJÄLV (i möjligaste mån) förebygga sin egen hälsa och sjukvården tar över vid behov, t. ex. vaccinationer och fallprevention.
2) från passivt mottagande till aktiv medverkan
– att bli delaktig, förbereda sig inför besök (att skriva ner vad som inte fungerar, inte känns bra med hälsan och fysiska förmågor. Skriva ner telefonnummer till anhöriga, till vårdcentral (VC), ta med närstående vid behov.
– vid sjukhusvård ska en SIP, Samordnad Individuell Vårdplan, göras vid utskrivning eller senast någon dag därefter. Denna ska följas av VC vid uppföljning.
Alla VC ska ha en äldrekontakt och ett telefonnummer som kopplas direkt, utan knappval.
3) personcentrerad vård ska ske, samordning av vård för patient med flera sjukdomar.
D.v.s. patienten är på en plats, berörda läkare och annan berörd personal kallas dit för samtal, information och planering, allt för att undvika tidsspillan, dubbelarbete, minska risk för att ”falla mellan stolarna”.
4) samordnad regi ska finnas för att knyta ihop detta, t.ex. gemensamt journalsystem, tidsbokning.
Att tänka på själv:
– använd digitala hjälpmedel om och när det är möjligt via 1177, där finns chattfunktion, digitala möten, telefon.
– robot för läkemedelsutdelning, sköts via vc/ hemsjukvård
– påminn behandlande läkare att läkemedelsgenomgång ska göras en (1) gång/år, d.v.s. rensa i de ordinerade läkemedlen (ta bort gamla ordinationer). Detta ska göras även för den som är boende inom SÄBO.
- - - - - - - - - -
Hälso- och sjukvårdsavtalet
Jenny Nilsson, strateg VG-regionen
Regionens avtal ska förnyas 1/1 2027, i detta avtal ingår även patientsäkerhet och avvikelser.
Avtalets mål:
– samordnad och trygg vård i kommun och region samt mellan dessa aktörer
– patientcentrerad vård
– tillgång till rätt vårdnivå (sjukhus/primärvård)
– rätt kontakt, fast sådan, i vården och SIP
– patientsäkerhet
– tydlig ansvarsfördelning i region och kommun
– gemensamt ansvar för patienten (minska dubbelarbete)
– god samverkansstruktur, dock geografiskt beroende. Mindre kommuner har olika arbetsrutiner men samma grund för arbetet
– hälso- och sjukvård i hemmet utförs både på kommunal och regional nivå. Att vara kvar i sitt hem i möjligaste mån och då är samverkan A och O.
Överenskommelse inom VG-region och kommun innefattar:
– VG-regionen har allt läkaransvar inom regional och kommunala vårdnivåer
– munhälsa, NTV Nödvändig TandVård och uppsökande verksamhet till SÄBO och hemsjukvård ingår i detta
– betalningsansvar åligger kommunen efter 3 dagars sjukhusvård
– samverkan kring personer med psykisk funktionsnedsättning, skadligt bruk/missbruk, barn och unga som vårdas utanför egna hemmet
Införandet av arbetet som regleras av det nya avtalet är påbörjat och införs helt 1/1 2027.
- - - - - - - - - -
Sahlgrenska hemma-sjukhus när det behövs
Peter Almgren, läkare SU, projektledare
Sverige har, globalt sett, minst antal vårdplatser på sjukhus. Sverige har, globalt sett, flest antal boendeplatser. De kan erbjudas oavsett ålder (t.ex. LSS-boende).
Specialistvård i hemmet – från sjukhuset är avsett att:
– ge ökad patientnöjdhet
– ge god och säkrare vård
– ge färre vårdskador
– vara kostnadseffektiv
– vara trygg i hemmiljön (arbeta, studera, umgås med familj och vänner)
– slippa sitta på akuten i många timmar, kanske ensam och utan mat
– frigöra resurser för sjukhusen
– lägga in rätt patienter för vård
– ge en attraktiv arbetsplats och arbetsmiljö, variation i arbetsuppgifter
Många studier har genomförts om detta och har införts i många länder, framför allt efter Covid-pandemin.
Definition på SU i hemmet: en samlad strategi att flytta specialistvård från sjukhus till hemmet med hjälp av mobila team, tekniska och digitala lösningar. Det blir en sammanslagning och omorganisation av flera, redan befintliga, verksamheter vilket leder till minskad administration, fler personalkategorier kan användas cirkulärt, bättre/säkrare dokumentation gällande patienten.
Exempel på redan befintliga verksamheter är Närsjukvårdsteam, ASIH Avancerad Sjukvård I Hemmet, prehospital akutsjukvård, palliativa teamet, psykiatriteamet, BB-hemma och barn-ASIH. Samverkan nationellt med andra regioner, nordiskt och internationellt sker. I denna samverkan ingår även forskning.
Patientmedelålder för den verksamhet som bedrivs idag är 70 år med en variation mellan 29–101 år. Antal patienter under gångna verksamhetsåret (september 2024 till september 2025) är 200, varav 17 % vårdades vidare på sjukhus och resterande 83 % fick vård i hemmet. Vanliga orsaker till vård/SU hemma är lungsjukdomar bl.a. KOL, infektioner och hjärtsvikt. Införandet av och arbetet med SU hemma pågår och kommer att fortsätta utvecklas framöver.