Julfest med Alléspelarna

  • Barbro Netz läser Tomten, assisterad av tomten Lars Bergfeldt. (foto: Torgny Lindén)
  • Alléspelarna sjöng och spelade för och med oss. (foto: Torgny Lindén)
  • Barbro Netz läser Tomten, assisterad av tomten Lars Bergfeldt. (foto: Torgny Lindén)
  • Alléspelarna sjöng och spelade för och med oss. (foto: Torgny Lindén)

Tisdagen den 10 december bjöd SPF Örgryte in föreningens medlemmar till Julfest i Redbergskyrkan. Festen inleddes stämningsfullt av att Barbro Netz, eskorterad upp på scenen av tomten Lars Bergfeldt, läste dikten Tomten av Viktor Rydberg; "Midvinternattens köld är hård, stjärnorna gnistra och glimma. Alla sova i enslig gård djupt under midnattstimma". Välkända ord för oss åldersrika.

Därefter spelade och sjöng Alléspelarna för och med oss alla, i både välkända och nya visor. Visorna blandades med allvarsamma berättelser och muntra historier från de nio damerna och herrarna på scenen. Allsången var mycket uppskattad, märktes tydligt på publiken. Alléspelarna spelade ukulele, gitarr, triangel och munspel. Gruppen startade och tränande på Allégården i Göteborg, därav namnet.

Festen avslutades med fika med god smörgås serverad av engagerade SPF:are som i vanlig ordning bemannade köket före och efter festen. Många flitiga händer bidrar till festen!

Torgny Lindén