Skåne 25-26 maj 2026
Livet är inte den tiden som har gått. Den är de ögonblick man minns.
Thomas har arrangerat en resa med upplevelser för alla sinnen.
Läs och anmäl dig. Först till kvarn. Max 30 deltagare.
Resan går till Ivögården via Björkängen, Wannås Gods, Vånga och slutar med färja till Ivögårdens Gårdshotell. Ett hotell med familjär känsla och utespa.
Här kommer vi att bo en natt i dubbelrum med frukost. På kvällen avnjuter vi en trerätters gårdsmeny komponerad av köksmästaren och med ett vinpaket komponerat av deras sommelier.
På tisdagen går färden till Göteborg via våtmarksområdena längs Helgeån med safaribåt och fika, Bäckaskogs Slott, Bistron Årum, Simlångsdalen och Botaniska Trädgården Vargaslätten.
Åter Göteborg ca kl. 19.00
Kostnad 4 400 kronor.
Priset baserat på 30 deltagare. Inbetalas senast 4 maj till Plusgiro 446 61 50-2 Max 30 personer
Priset inkluderar
- Buss, kaffe/fralla Björkängen,
- Entre, guide, lunch Wanås,
- Ifögården dubbelrum, frukost, 3 rätters middag, vinpaket, vingårdsvandring med guide.
- Båttur på Helgeån med kaffe
- Naturrummet i Kristianstad - Lunch
- Vargaslätten - entre och kaffe med fralla
Kontrollera här om du är osäker på om du anmält dig!
Resplan
Måndag 25 maj 07.30 mot Ivö-gården
07.30 Avresa från Näset
08.40 Kaffe på Varberg Björkängen
11.40 Ankomst till Wanås gods med kulturbyggnader från1700-talet
12.00 Lunch, soppa med bröd och kaffe mm
13.00 Guidad vandring i 90 min i parken. I den omgivande bokskogen visas främst skulpturer och installationer i världsklass. Utställningen består av 70 verk av svenska och internationella konstnärer, bla de Geers ljudinstallation med rop efter mamma och pappa.
14.30 Avresa förbi Vånga för att studera vad som odlas på sluttningarna.
15.30 Färja till ön Ivö i Ivösjön. Filip guidar oss på ön för att lära oss om geologi och dagbrottet för IFÖ-verken som gör WC-stolar. Sedan åker vi till Ivögården. Gårdshotell med familjär känsla. Där gör vi en vingårdsvandring.
Här kommer vi att bo 1 natt i 15 dubbelrum med frukost,13 toaletter, 4 duschar för damer och 4 för herrar i anslutning till rummen.
På kvällen avnjuter vi en 3 rätters gårdsmeny, komponerad av köksmästaren och med ett vinpaket, komponerat av deras sommelier.
Tisdag 26 maj med Safari och botanik
8.00 Stor frukost
9.00 Avfärd från hotellet till Kristianstad och de fina våtmarksområden längs Helgeån. Våtmarkerna är en viktig del i biosfärområdet.
Här åker vi i 1,5 tim med en safaribåt och fikar ombord. Här finns tusentals tranor och våtmarks-fåglar. Under resan till våtmarkerna stannar vi vid Bäckaskogs slott som är känt från TV .
11.30 Lunch på Bistron Årum, på andra våningen i naturrummet. Här finns en fantastiskt vy över Helgeån.
12.30 Avfärd till Simlångsdalen
14.30 Vi besöker den vackra botaniska trädgården Vargaslätten i den natursköna Simlångsdalen. Vi guidas runt i den 16 hektar stora trädgården med bla rhododendron och tillhörande byggnader som skapades 1917 av Göteborgsarkitekten Sigfrid Ericson och hans hustru Ruth. Vi fikar i hans vingård
17.00 Avfärd
19.00 Hemma i Göteborg