250813 Dagens cykeltur

Den utlovade cykelturen på 3,5 mil blev i stället 4 mil. Detta på grund av eller tack vare (beror på hur man ser det 😃) initiativ från deltagare. Det finns alltid någon deltagare med som känner till något extra ställe värt att besöka efter vägen. Så blev det denna gång också.

Vi var 23 deltagare, både välkända ansikten och nya som startade färden från Kålgår'n norrut. Vädret visade sig från den bästa sidan, sol, +22 och inte mycket vind. När vi passerat Arctic Paper i Grycksbo så tog vi efter drygt 2 km av mot Svarttjärn och Stor-Bjursen. Där fanns en stuga, slogbod och grillplatser och en idyllisk tjärn där man också helgvis kan boka privat fiske av ädelfisk genom Grycksbo Fiskeklubb. I Svarttjärn får även barn och ungdomar fiska gratis vissa tider. Runt större delen av tjärnen ligger landgångar.

I Stor-Bjursen finns också ädelfisk och även möjlighet att bada och en av deltagarna tog sig där ett dopp. Därför var det ett ypperligt tillfälle att stanna vid Svarttjärn och fika och där fanns sittplatser åt alla. Vi såg många fjärilar där som tydligen gillade speciellt tistlarna. I stället för att som tidigare köra vägen mellan Spjutsjön och Stensjön tillbaka mot Skog och Grälviken så tog vi en liten omväg på andra sidan Spjutsjön innan vi åter kom till Skog. Många långa backar, både utför och uppför men det blev en fin tur i vacker natur denna vackra sommardag.

Vi brukar på fikarasten bestämma vart vi ska åka kommande vecka men denna gång hade jag redan bestämt tur och utflyktsmål. En tur ca 17 km runt Varpan med en avstickare till Kursgården Lindsberg. På Lindsberg väntar Göran som ska berätta historien om detta ställe. En rundvandring ingår också och tid för frågor finns. 

Samling vid bangolfen i Kålgår'n onsdag 20 aug kl 10.00. Medtag sittunderlag och matsäck. 

Vid pennan
Sonia 
070-5336117