250216 Uppskattad söndagsunderhållning i Wallmanssalen

Den lokalt förankrade duon Mimmi & Mats bjöd på ett uppskattat musikframträdande i Wallmanssalen på söndagseftermiddagen. Ett drygt 80-tal seniorer fick njuta av en lättsam underhållning med välbekanta melodier och texter. 

Redan från start stod det klart att det inte var några musikaliska duvungar som stod på scenen. Bakom artistnamnet döljer sig Maria Andersson och Mats Brännlund som spelat tillsammans i 12 år. Båda två har en bred och gedigen musikalisk bakgrund som gör att de utstrålar stor scenvana och fint samspel med varandra.

Musikerna använder flera instrument på scenen. Utöver keyboard och akustisk gitarr fick vi även lyssna tillmandolin, ukulele och tvärflöjt. 

Repertoaren bestod av egna arrangemang i första hand inom området country western. Bland annat fick vi lyssna till Speed of the Sound of loneliness av John Prime, en av Mats särskilda favoriter, California Dreaming av John och Michelle Phillips och Penny Lane av The Beatles. Låtar som fick benen att spritta bland publiken runt kaffeborden. 

I pausen serverades hembakade blåbärsmuffin och subway cookis till fikat. Något som gav föreställningenen extra krydda.

Göran Johansson