231005-06 Seniorerna på musikal och museibesök

Den 5–6 oktober reste 55 förväntansfulla seniorer från Falun och Borlänge med buss till Stockholm för att se musikalen ”Änglagård” på Oscarsteatern och besöka Nationalmuseum. Efter upphämtning på 4 olika ställen i Falun och ett i Borlänge anlände vi till Scandic i Järva där vi skulle övernatta.

Efter en tidig middag blev det avfärd till Oscarsteatern. Föreställningen var fantastiskt och rollprestationerna av bl. a Helen Sjöholm, Tuva B Larsen och Tommy Körberg lysande.

Innan besöket på Nationalmuseet dagen efter fick vi lite extra tid, så chauffören bjöd oss på en rundtur i Stockholms centrala delar. Under besöket delades vi upp i tre grupper för en guidad rundvandring under drygt en timme. Vår grupp hade en mycket professionell guide som visade oss några av alla de många konstskatterna. Han gav oss helheter men också många intressanta anekdoter. Efter visningen var det fri tid för ytterligare studier av samlingarna innan en mycket god lunch i matsalen.

På hemvägen gjordes ett stopp vid Dalahästen i Avesta för kaffe och macka.

Allt fungerade perfekt - ett stort tack till vår eminente reseledare Kent Karlsson. Han höll inte bara ordning på oss utan bjöd också på hjärngymnastik i form av svåra Quiz både på dit- och hemvägen.

Hanne Hedin