230404 Den fule - tankeväckande föreställning om vår tid
Mala Kyndel som Fanny - bland annat.
Vilka är vi om man bara bedömer oss efter vårt utseende? Utseendet är viktigt i dagens samhälle, fast inte ett rättvist verktyg för att bedöma en människa. Förstås.
Dalateaterns föreställning av Den fule, väckte många tankar. Tisdagen den 4 april spelades den upp bara för oss SPF:are i Falun. Ett 70-tal personer hade slutit upp och fyllde Dalateaterns lilla salong.
Den fule är en skruvad, absurd komedi, som under de yttre attributen bär fram en allvarlig kritik mot den tid vi lever i, där yta, fina kläder, ett vackert yttre och ett vackert hem är viktiga delar i att marknadsföra oss själva.
De yttre attributen i pjäsen är en jättelik soffa, att både sitta på och inuti. Soffan och en jättelik fotpall är klädda i Jobstrycket Morfars trädgård. Som pricken över i har skådespelarna peruker a la Mats i Himlaspelet. Till förväxling lika, alltså.
Skådespelarna är fyra; Mala Kyndel, Patrik Pettersson, Sofia Rönnegård och Joel Torstensson och de spelar fler roller än så. Ibland sker växlingen mellan olika rollfigurer blixtsnabbt, bara med en skiftning i dialekt, i ansiktsuttryck, så det gäller för oss i publiken att hänga med och inte slöa till.
Skådespelarna spelar väldigt fysiskt, med stora gester, lustiga krumsprång och utspel.
Handlingen då? Jo, Joel Torstenssons Lette är i fokus. Han är en god man, han älskas av och älskar sin fru. Han är konstruktör och en aktad yrkesman – men ofattbart ful, vilket hindrar honom i hans karriär. Så han övertalas att plastikoperera sig och resultatet blir över förväntan – han förvandlas till en mycket vacker och attraktiv man. Och det förändrar honom, inte till det bättre. Till råga på allt slår plastikkirurgen mynt av hans utseende och opererar fler, som då blir kopior av Lette – och vem är han då när alla är likadana?
Den fule är författad av Marius von Mayenburg, en tysk dramatiker, verksam på Schaubüne i Berlin och regisserad av Nina Rudawski.
En av kysscenerna med Mala Kyndels Fanny och Joel Torstenssons Lette.
Soffan som är scenens centrum klädd i Jobstrycket Morfars trädgård, med från vänster Patrik Petterssons Karlmann, Sofia Rönnegårds Scheffler och Joel Torstenssons Lette.
Hela den blommiga ensemblen, från vänster Mala Kyndel, Joel Torstensson, Sofia Rönnegård och Patrik Pettersson.
Text: Inger Söderlund
Foto: Markus Gårder, Dalateatern