Ordförandens nyårshälsning

Ordförande har ordet! ----
Vi kan se tillbaka på ett ganska aktivt år! Det har varit mycket festande …… Sommarfest, Jubileumsfest och Julfest!

Ordförande har ordet!

Vi kan se tillbaka på ett ganska aktivt år! Det har varit mycket festande …… Sommarfest, Jubileumsfest och Julfest! Jubileumsfesten var ju lite speciell då vår förening firade 50 år, en ansenlig tid! Vid titt i de gamla fotoalbumen kan man se, att det är ungefär samma saker som våra medlemmar har gillat att göra och det är resor både långa och korta, dans, vattenjympa , lyssna på intressanta föredrag mm dvs social gemenskap och det är ju en av stöttepelarna i en förening. Vi har i år öppet i vår lokal varje onsdag jämn vecka kl. 13-15. Då har vi fikat spelat kort, delat med av oss livets underfundigheter, haft trevligt helt enkelt. Det fortsätter vi med även 2024.

Kommunen har ett pensionärsråd, KPTR, där vår förening har två deltagare, Sonja Persson och AnnChristin Norrbom De kommer i början av januari att få en utbildning i Hemtjänstindex, något som SPF centralt tagit fram, för alla Sveriges kommuner. Den utbildningen blir till stor hjälp när vårt Hemtjänstindex ska analyseras! Resultatet av det kommer de att presentera på en kommande månadsträff. Spännande !

Vårt program för våren 2024 är klart och finns att hämta i lokalen. Vi tar också med det när vi har vår första lunchträff 9 januari på Vasakällaren.
Nu ser vi fram emot ett aktivt och intressant år! Ideér och förslag på aktiviteter, föreläsningar eller annat tas gärna emot! Kontakta någon i styrelsen om du har något förslag.
Med detta sagt vill jag sluta med att önska alla ett riktigt GOTT NYTT ÅR och hoppas att vi ses på någon aktivitet!

Du kan även: Klicka här för att se vårens aktiviteter här på hemsidan!

Carina Conradson
Ordförande