Skärgårdstur med Laponia

Upptäck Luleås vackra skärgård med M/S Laponia!

Stora skärgårdsturen med med M/S Laponia 21 augusti!

Musikunderhållning med Stefan Gunnarsson 

SPF Åkerbäret har nu möjlighet att erbjuda er medlemmar en skärgårdstur till ett mycket subventionerat pris.

Kryssningen startar vid Teaterkajen i Norra Hamn och går via Tjuvholmssundet ut på Germandöfjärden och vidare till Junköns fiskehamn där vi stannar ungefär en timme. Därifrån fortsätter vi via Sörbrändöfjärden mot Kluntarna där vi gör ett uppehåll på cirka 1,5 timmar.

Hemresan från Kluntarna går via Vitfågelskäret, Klubbnäset och hamnområdet innan vi åter kommer till Norra Hamn. Under båtturen serveras vi en god lunch med nybakat bröd och vi kommer även att bjudas på musikunderhållning med Stefan Gunnarsson.

På Junkön går det att färdas med rullator och rullstol men tyvärr inte på Kluntarna.

Datum: Torsdag 21 augusti kl 10.00 (vi är tillbaka ca 16.00)

Plats: Teaterkajen i Norra Hamn

Pris: 300 kr (ordinarie pris: 595 kr) - i priset ingår kryssning, lunch med bordsdryck och kaffe, guidning på Junkön med besök på Skärgårdsmuseet och vid den gamla hattkvarnen samt guidning på Kluntarna.

Anmälan: Senast söndag 17 augusti Anmälan endast via mail: spf.akerbaret@gmail.com (lämna information om du behöver specialkost)

OBS! Först till kvarn gäller!  Det finns 108 platser. Anmälan är bindande. Eventuell avanmälan senast 17 augusti. Du har en plats på båten först när du har fått ett bekräftelsemail att du har en plats!

För frågor kan ni maila oss eller ev ringa Anders Gunnarsson: 070-297 09 60