Studiebesök på Hilding Anders sängfabrik i Rydaholm
Visste ni om att vi har ett företag av världsklass i Rydaholm?
Onsdagen den 4 mars genomförde 37 SPF-Seniorer från Ljungby ett studiebesök på sängfabriken i Rydaholm. Fabrikschef Jonas Jerklind hälsade oss välkomna med kaffe och bullar. Han berättade om företaget Hilding Anders, den tredje största i världen för tillverkning av sängbottnar och madrasser. Totalt har man 10 000 anställda och tillverkningen riktas till hela världen utom Amerika, som har egen produktion. Totalt omsätts 10 miljarder kr per år.
Huvudkontoret finns i Malmö och tillverkningen i Sverige sker bl.a. i Rydaholm och Hästveda. I Rydaholm sysselsätts 170 personer och man jobbar dubbla skift. Man producerar mer än 500 000 sängbottnar och madrasser per år. Varje dag lastas 20 - 25 lastbilar med beställda varor ut i landet. Produktionen är hantverksmässig, men har automatiserats med robotar under senare år. Produkterna håller mycket hög kvalitet.
Vi besökte alla produktionslinjer i fabriken från råvarulager, via tillverkningen till varulagren. Fabriksytan är på 60 000 kvm och man planerar att utöka den ytterligare om något år. Från beställning till leverans tar det endast två dagar, inte illa! Det som imponerar är även tystnaden och den rena luften i fabrikslokalerna.
Örjan Larsson tackade för besöket och vi alla intygade att vi var nöjda, genom att ge våra guider en kraftig applåd.
Hemresan gick via Bror Perssons möbelaffär i Alvesta, där vi intog dagens lunch. Dagen var mycket lyckad tyckte vi var och en.