Månadsmöte 20/1 med Nina Osslén

Vad händer inne på Ljungbyhed Park? Vad och vilka finns det där? Dessa frågor - och många fler - svarade Nina på och gav oss även mycket annan intressant information.
Visste du att:
Det finns 120 fastigheter på området och det är verksamhet i alla.
Annehem (inte PEAB) är ägare till området som tidigare var F5.
MOM Event kallas numera Ljungbyheds Motorbana som till 97% används av polisen. De har 7 st olika fortbildningar, med teori och praktik.
Lunds universitet (kallas Campus Ljungbyhed) satsar på utbildning och forskning. De har tillsammans med folkhögskolan drönarutbildningar, både för myndigheter och civila.
SAAB servar JAS-plan numera (slutade serva SK60 för två år sedan). Det finns inga vapen på planen när de kommer för service. Här testas även helgrönt bränsle för dagens jetmotorer.
Flygteknikcenter utbildar flygmekaniker och flygtekniker. Mycket eftersökta yrken!
Migrationsverket har 40 platser och det finns olika anledningar till att vara där, t ex att man inte kan bevisa sin identitet. Alla är inte kriminella.
Övriga hyresgäster är Söderåsens Räddningstjänst, Lucy´s (hotell och restaurang), Betongfabriken och flera mindre företagare.
Oron som fanns 1998,när Försvarsmakten lämnade F5, har istället blivit en lång rad positiva förändringar för Ljungbyhed, även för byns företagare. Framtiden innehåller bl a fler utbildningar, samordning av utbildningar och nya lösningar för teknik och miljö.
I dessa tider är en del Ljungbyhedsbor rädda för att Försvarsmakten ska komma och ta över F5 igen... men området är civilt idag, så det kommer inte att hända. Däremot är Försvarsmakten välkommen som hyresgäst och ha utbildningar på Ljungbyhed Park.