Månadsträff 19 jan 2023
Vid vårterminens första träff hälsade vår ordförande välkommen till en stor lyssnarskara som kommit för att njuta av Ehrling "Elvis" Lundbergs musik .
Särskilt roligt var det att ta emot flera medlemmar som inte besökt våra möten tidigare. Ehrling berättade att han under många år arbetat som musiklärare och kantor innan han fick möjlighet att underhålla på heltid. Vi fick höra finstämd sång som Are you lonesome tonight och How great thou art (O store gud) men också låtar med tryck och här drog "Elvis" på i Blue suede shoes och Jailhouse rock.
Några Sven Ingvars låtar blev det också med allsång. Ehrlings glada mellansnack och roliga historier uppskattades . Kaffe med hembakt och lotteridragning avslutade mötet.