Referat och bilder från sammankomster och händelser under 2026
Publicering av bilder. Foton som tas vid våra sammankomster, möten och aktiviteter kan komma att läggas ut på föreningens hemsida. Hoppas att ni samtycker till detta. I annat fall, meddela detta till hemsidesansvarig för att ev. ta bort bilden/bilderna.
Årsmöte den 17 februari 2026
Ordförande Lars Carlsson hälsade välkomna till de ca 55 personer som kommit till årsmötet, vilket han därefter öppnade. Till mötesordförande valdes Stefan Axelsson och Birgitta Arbin till sekreterare. Några frågor angående verksamhetsberättelsen och den ekonomiska redovisningen fanns inte. Styrelsen beviljades därefter ansvarsfrihet för det gångna året.
Styrelsen blev i stort sett oförändrad. Lars Carlsson omvaldes till ordförande för en tid av 1 år. Följande ledamöter blev också omvalda för en tid av ett år, nämligen Annika Erlandsson, Ragnhild Axelsson, Rolf Wilhelmsson, Björn Dahlén, Mari-Louis Isaksson och Stig Ivarsson samt nyval av Ann-Charlotte Rosell, då Roland Cronholm hade avböjt omval. Han blev avtackad med en bukett tulpaner för sina 18 år i styrelsen. Även Stefan Axelsson och Birgitta Arbin fick blommor som tack för sina insatser vid årsmötet.
Ordförande Lars Carlsson delade också ut var sin blombukett till Lisbeth Sköld, Annika Johansson, Britt-Marie Gustavsson och Kent Blomfeldt som ingår i matkommittén. Daga Korner som leder ”gympan” vid mötena fick blommor som tack för sina insatser det gångna året. Lotterikommittén, där Berit Pettersson och Kristina Lantz varit ansvariga, hade avböjt omval och blev avtackade med var sin bukett. Även Ann-Charlotte Rosell, som sedan drygt två år varit webbansvarig, fick en bukett tulpaner för nerlagt arbete med föreningens hemsida.
Jenny Förster från Norrhult var inbjuden till mötet för att presentera sig. Hon har nyligen blivit anställd som diakonassistent av Equmeniakyrkan, Alstermo, med medel från Christina Grips stiftelse. Målsättningen med hennes tjänst är att minska ensamheten bland äldre personer.
Därefter bjöd föreningen på kaffe och semla.
Mötet gästades också av Pär-Olof Högstedt, barnbarn till Pelle Näver som egentligen hette Josef Högstedt. Han berättade om sin barndom då han ofta besökte sin farfar i diktarstugan Vättehult utanför Stenberga. Han minns vilken glädje och värme hans farfar spred omkring sig.
Josef föddes 12/7 1897 i Stenberga socken utanför Vetlanda. Han ville bli soldat liksom sin far Algot Högstedt, men fick avstå på grund av sjukdom, vilket gjorde att han fick mer tid till att skriva på heltid. Hans första diktsamling ”Solfjät” kom ut 1923, vilken Pär-Olof reciterade en dikt från. Josefs stora genombrott blev när han 1934 fick ett erbjudande att varje vecka skicka in en dikt som blev publicerad i flera dagstidningar, vilket han höll på med i 44 år. Det var då han tog pseudonymen Pälle Näver.
Pär-Olof berättade om de många busslaster som på 50- och 60-talet kom till Vättehult för att träffa Pälle Näver. Han beskrev hur inspirerande de tyckte det var att lyssna på Pälle och att få se diktarstuga. Han berättade också om besök som han särskilt kommer ihåg. Pälle Näver avled 15/1 1986 och ligger begravd vid Stenberga kyrka.
Pär-Olof som också har ett stort intresse av att skriva och berätta, visade upp sin bok ”Farfar och jag” som handlar om uppväxten med Pälle och läste där ur en egen dikt. Han är också engagerad i föreningen Näverlundadalen, som sätter upp Stenbergaspelen, där han skrivit manus till flera av spelen.
Minnet av Pälle Näver lever vidare genom Pär-Olof och hans familj, vilket gör att det fortfarande finns möjlighet att kunna besöka diktarstugan. En mycket underhållande och intressant berättelse.
Eftermiddagen avslutades sedan med lottdragning, där det fanns möjlighet att vinna någon av de fina vinsterna. Tack Berit och Kristina för allt ert arbete!
Text och bild: Ann-Charlotte Rosell
Månadsmöte med parentation tisdagen den 20 januari
Ordförande Lars Carlsson hälsade välkomna till dagens möte med parentation.
Silvertonen under ledning av Elisabeth Ernstig började med att sjunga tre sånger, bl.a. ”Du är för alltid en del utav mig” av Lars Berghagen samt ”En bro över mörka vatten”.
Elin Fredriksson framförde därefter tänkvärda ord samt läste ur dikten Människors möte av Hjalmar Gullberg,
”Byta ett ord eller två gjorde det lätt att gå
Alla människors möte borde vara så”.
Annika Erlandsson tände var sitt ljus över de tre medlemmarna som lämnat oss under 2025. Vi sjöng sedan gemensamt psalmen ”Härlig är jorden”. Silvertonen avslutade parentationen genom att sjunga två sånger av Mikael Wiehe samt ”Må din väg gå dig till mötes”.
Efter att Lars Carlsson informerat om kommande program, serverades kaffe, smörgåsar och kaka.
Till mötet hade också Margareta Schlee kommit för att berätta om sin mormors far, Salomon Lagergren, som föddes 1852, på Hohults Södregård, även kallad ”Karlebbagården”. Fadern Isak Jonsson, som kom från Djuphult Västregård, gifte sig med Sara-Lisa Johansdotter, som var född på gården. De fick sex barn och äldsta sonen Karl-Henrik övertog gården.
Hon berättade om Salomons uppväxt i ett religiöst hem och det finns noterat att han tog nattvarden i Älghults kyrka 1871. Salomon studerade i Växjö, Lund och avslutade sina studier i Uppsala 1885. Någon gång vid den tiden tog Salomon och hans yngre bror namnet Lagergren. Han prästvigdes 1887 och tjänstgjorde bl.a. i Gårdsby kyrka, där han ligger begravd.
Vidare fick vi höra hur en gudstjänst genomfördes på 1800-talet och hur man tog hand om en avliden i hemmet innan begravning. Margareta framförde också en sång som Salomon brukade sjunga på begravningar.
Hon hade också tagit med fotografier, bland annat ett familjefoto med föräldrarna och Salomon som är nummer fyra i syskonskaran.
Som avtackning för denna intressanta berättelse, överräckte Lars Carlsson en honungsburk.
Text och bild: Ann-Charlotte Rosell